Jump to content

Proč Je Tolik Církví?


Resource Manager
 Share

Recommended Posts

PROČ JE TOLIK CÍRKVÍ?

 

JAK NALEZNU TO PRAVÉ EVANGELIUM?

 

V rámci křesťanství existuje mnoho odlišných církví: pravoslavná, katolická, baptistická; dále adventisté, Mormoni a Svědkové Jehovovi - jmenujeme jich jen několik. Všechny prohlašují, že následují Krista a že jejich víra má základ v bibli, ačkoli učení každé z nich je odlišné a někdy jde o velice významné rozdíly. Ten, kdo hledá pravou církev, musí být uveden do rozpaků a zmaten při kontaktu s tolika církvemi. Jak si lze vytvořit vlastní názor na to, s kterou církví se spojit?

 

Když se protestanti v průběhu reformace oddělili od katolíků, prohlašovali, že jejich náboženství je plně založeno na Bibli. Věřili, že katolická církev pokazila Biblické učení v průběhu let takovou věroukou a praktikami, které byly odvozeny od lidských myšlenek. Věřili, že lidé by měli být schopni číst Bibli sami pro sebe - cosi, od čehož katolíci té doby odrazovali - a poté objeví pravdu o Bohu.

 

Leč takto to nefungovalo. Existovalo tolik odlišných názorů mnoha odlišných lidí, že protestanti sami začali vytvářet odlišné denominace - prohlašujíce ovšem, že mají svůj základ v Bibli. Výsledkem je chaos, který nacházíme v dnešním křesťanství.

 

V posledních letech se objevuje ekumenické hnutí. Křesťané jsou si vědomi, že existence tolika církví vrhá na samo křesťanství špatné světlo. Někteří z nich tedy usilují přivést církve (opět) dohromady. Při tom musí ovšem ignorovat (vzniklé) rozdíly a přikládat menší důležitost věrouce. (Bezbřehá) tolerance či kompromisy značí, že křesťanská zvěst se oslabuje a stává se neúčinná.

 

Bible

 

Proč je tedy tolik církví, jestliže všechny zakládají svou věrouku na Bibli? Znamená to, že je nemožné nalézt pravdu? Nu, Bible tvrdí, že obsahuje vše potřebné pro nalezení pravdy o Bohu. Prohlašuje, že je slovem Božím. Prohlašuje, že Bůh k nám hovoří po věky skrze své proroky a skrze svého syna, Ježíše Krista. A co bylo proneseno, bylo pro nás i zapsáno v Bibli. Bible je naším jediným zdrojem informací o Božím cíli.

 

Apoštol Pavel psal svému mladému příteli Timoteovi:

 

Ty však setrvávej v tom, čemu ses naučil a o čem jsi přesvědčen. Víš, od koho ses tomu naučil. Od dětství znáš svatá Písma, která ti mohou dát moudrost ke spasení, a to vírou v Krista Ježíše. Veškeré Písmo pochází z Božího Ducha a je dobré k učení, k usvědčování, k nápravě, k výchově ve spravedlnosti, aby Boží člověk byl náležitě připraven ke každému dobrému činu. - 2. Timoteovi 3,14-17

 

Takto Pavel objasňuje, že Bible je nám dána (samotným) Bohem a že je schopna dát nám poučení o tom, co potřebujeme vědět o Ježíši Kristovi a o tom, jak budeme spaseni. Potřebujeme ji číst kvůli sobě a objevit, co říká.

 

Ježíš kárá židovské předáky své doby nikoli proto, že čtou Bibli, ale protože nekonají podle přečteného:

 

Zkoumáte Písma a myslíte si, že v nich máte věčný život; a Písma svědčí o mně. Ale vy nechcete přijít ke mně, abyste měli život. -Jan 5,39-40

 

Musíme tedy Bibli nejen číst - musíme se též chovat podle ní.

 

Mnoho církví

 

Jestliže je tedy Bible zdrojem vědomostí o Bohu a my jsme povzbuzováni, abychom ji četli kvůli sobě, proč je tolik církví? Problém tkví v tom, že lidé nenakládají s Biblí s takovým respektem, jaký si zasluhuje -je-li skutečně slovem Božím.

 

Mnoho lidí nepřijímá celou Bibli, nýbrž pouze některé její části. Mají např. rádi morální učení, nechtějí však uvěřit zázrakům. Mají tendenci číst Nový zákon, ale odkládají Starý zákon jako dějiny a legendy. Tím ovšem získávají nevyrovnaný pohled na Biblickou zvěst. Zázraky jsou podstatnou součástí Božího jednání s lidstvem - ukazují, že člověk může být spasen jen tehdy, jestliže Bůh zasáhne do normálního běhu událostí. A Starý a Nový zákon tvoří celek; jestli Starý zákon odložíš, uvidíš pouze neúplný obraz.

 

Mnozí lidé přijímají Bibli, ne však jako jedinou autoritu, vypovídající o Bohu. Doplňují ji dalšími idejemi - vymyšlenými lidmi. Tak např. pravoslavná i katolická církev věří, že církevní rozhodnutí mají stejnou váhu jako Bible. Takto se zrodilo i učení o Trojici. Není založeno na Bibli, ale bylo zformováno jako výsledek církevních koncilů. Mormoni přidali k Bibli novou knihu nazvanou Kniha Mormon. Takovýmito způsoby je učení Bible nesprávně vykládáno a „namícháno“ s lidskými myšlenkami.

 

To není nový problém. Židovští předáci v době působení Ježíše byli vinni stejným prohřeškem, když kladli větší důraz na lidské než na Boží učení:

 

Farizeové a zákoníci se ho zeptali: „Proč se tvoji učedníci neřídí podle tradice otců a jedí znesvěcujícíma rukama?“ Řekl jim:

 

„Dobře prorokoval Izaiáš o vás pokrytcích, jak je psáno: ,Tento lid ctí mě rty, ale srdce jejich je daleko ode mne; marná je zbožnost, kterou mne cti, učíce naukám, jež jsou jen příkazy lidským.’ Opustili jste přikázání Boží a držíte se lidske tradice.“ - Marek 7,5-8

 

Čtení Bible

 

K nalezení toho pravého evangelia je tedy důležité držet se textu Bible. Musí jít o celou Bibli-nejen o části, které se nám líbí. A mělo by jít právě jen o Bibli - tím vyloučíme (nejbezpečněji) lidské ideje, protikladné Biblické zvěsti.

 

Abychom Bibli správně pochopili, musíme k ní přistupovat s otevřenou myslí a být připraveni naslouchat Božím pokynům. Mnoho lidí přistupuje k Bibli předpojatě (s předem „zabudovanými“ myšlenkami) a hledá v ní pouze to, co podporuje tyto vlastní myšlenky - za současného ignorování toho, co se nám nezdá správné či pohodlné. Všichni máme tuto tendenci ... Všichni chceme nalézt podporu našich vlastních názorů a všichni ignorujeme důkazy, jež se nám nehodí „do krámu“. A lidé skutečně mohou nalézt takovouto podporu v případě selektivního přístupu ke čtení Bible a v případě, že nejdou do hloubky.

 

Musíme tedy udržet vyrovnaný vhled. Mnohé církve kladou důraz na některé doktríny a zanedbávají jiné, což vyúsťuje v nevyrovnaný postoj k pravdě, ve zmatení a v nejistotu o mnoha důležitých závěrech. Vezměme např. téma života po smrti. Mnoho církví učí, že člověk má nesmrtelnou duši, která opustí po smrti tělo a jde do nebe. Jiní však připouštějí, že jde o „pohanskou“ myšlenku. Bible říká, že člověk je smrtelný. Dává nám ovšem naději, že můžeme být opět vzkříšeni k životu při Ježíšově návratu. V mnoha církvích vládnou však v této otázce pochyby a konfúze.

Link to comment
Share on other sites

Víra

 

Je důležité, v co věříme? Mnoho lidí si myslí, že nezáleží na tom, v co věříme -důležité je vést dobrý život. Je však tento postoj rozumný? Je pravděpodobné, že Bůh, který nás vytvořil, se nestará, co si o něm myslíme? Je pravděpodobné, že se Bůh, který nám poskytl Bibli, nezajímá, zda ji lidé čtou či nikoli? Bible říká:

 

Bez víry však není možné zalíbit se Bohu. Kdo k němu přistupuje, musí věřit, že Bůh jest a že se odměňuje těm, kdo ho hledají. -Židům 11,6

 

To je nesporné. Víra není volba z (více) možností -jde o životně důležitou záležitost. A je důležité, v co věříte.

 

Proč nemůže Bůh přijímat lidi tak, jak jsou - když navíc nemají víru? Zřejmě nám nepřísluší klást otázky o tom, co Bůh žádá. Bible nás však učí, že jsme pro Boha nepřijatelní tak, jak jsme, protože jsme přirozeně sebeprosazující se a protože děláme často chybné věci. Učí nás, že jediný způsob, jímž můžeme Boha uspokojit, je věřit v něho a netajit se svou důvěrou v něho - a to je víra. Bůh přijme muže i ženy na základě jejich víry. A právě toto je srdcem Biblické zvěsti.

 

Velkým příkladem víry byl Abraham. Bůh mu slíbil věci, které se zdály zhola nemožné, ale Abraham mu plně důvěřoval. Bůh mu slíbil dítě, když mu bylo 100 let - a Abraham mu věřil.

 

Po těchto událostech se stalo k Abramovi ve vidění slovo Hospodinovo: „Nic se neboj, Abrame, já jsem tvůj štít, tvá přehojná odměna.“ Abram však řekl: „Panovníku Hospodine, co mi chceš dát? Jsem stále bezdětný. Nárok na můj dům bude mít damašský Elíezer.“ Abram dále řekl: „Ach, nedopřáls mi potomka. To má být mým dědicem správce mého domu?“ Hospodin však prohlásil: „Ten tvým dědicem nebude. Tvým dědicem bude ten, který vzejde z tvého lůna.“ Vyvedl ho ven a pravil: „Pohleď na nebe a sečti hvězdy, dokážeš-li je spočítat.“ A dodal: „Tak tomu bude s tvým potomstvem.“Abram Hospodinovi uvěřil a on mu to připočetl jako spravedlnost. - První Mojžíšova 15,1-6

 

Pavel hovoří o této Abrahamově víře a dodává, že stejné principy platí pro nás všechny:

 

Nepropadl pochybnosti o Božím zaslíbení, ale posílen vírou vzdal čest Bohu v pevné jistotě, že Bůh je mocen učinit, co zaslíbil. Proto mu to ,bylo počítáno za spravedlnost’. To, že mu to ,bylo počítáno’, nebylo napsáno jen kvůli němu, nýbrž také kvůli nám, jimž má být započteno, že věříme v toho, který’ vzkřísil z mrtvých Ježíše, našeho Pána, jenž byl vydán pro naše přestoupení a vzkříšen pro naše ospravedlnění. - Římanům 4,20-25

 

Je-li víra tak důležitá, je zřejmé, že musíme chápat, co je základem této naší víry a v co věříme. Není dobré věřit v Boha „po našem“; musíme se o těchto věcech poučit z toho, co bylo pro nás napsáno v Bibli. A čím lépe Boha pochopíme, tím lépe budeme vědět, jak žít, abychom se mu zalíbili.

 

V této přednášce nemáme více prostoru pro nuance odlišných názorů na toto téma. Použijeme „silný“ citát Pavla z listu Galatským, kde oslovil některé křesťany, kteří se odchýlili od pravdy evangelia:

 

Divím se, že se od toho, který vás povolal milostí Kristovou, tak rychle odvracíte k jinému evangeliu. Jiné evangelium ovšem není; jsou jen někteří lidé, kteří vás zneklidňují a chtějí evangelium Kristovo obrátit v pravý opak. . . Jak jsem právě řekl, a znovu to opakuji: Jestliže vám někdo hlásá jiné evangelium než to, které jste přijali, budiž proklet! - Galatským 1,6-7,9

 

Je tedy důležité pochopit význam Božích slov. V takovéto záležitosti nemůžeme ponechat na druhých, co nám o tom řeknou. Mnoho chytrých a vzdělaných mužů „slepilo“ totiž své ideje s Biblickou zvěstí, a to umenšilo sílu jejího působení. To samé činili židovští náboženští vůdci v čase Ježíšova působení. Tak i mnoho dnešních teologů ochuzuje Biblické učení, když tvrdí, že nemusíme přijímat celou Bibli, speciálně zázraky o zrození Ježíše z panny či jeho vzkříšení ze smrti - tím oslabují sílu jeho přikázání. Zde nám budiž vodítkem Boží slovo o víře a pokoře.

 

Je-li odmítnuto učení Bible, křesťanství se stává bezvýznamným. Je-li odmítnuto narození Ježíše z panny, nebyl potom Synem Božím. Je-li odmítnuto vzkříšení Ježíše, pak neexistuje pro nikoho naděje na posmrtnou existenci. Jsou-li odmítnuty zázraky, které Ježíš konal, pak je odmítnuta i Boží moc zasahovat do chodu světa. V těchto věcech není prostor pro kompromis.

 

Příklady

 

V 10. kapitole Skutků čteme o muži jménem Kornélius:

 

V Cesareji žil nějaký muž jménem Kornélius, důstojník pluku zvaného Italský. Byl to člověk zbožný, s celou svou rodinou věřil v jediného Boha, byl velmi štědrý vůči židovskému lidu a pravidelně se modlil k Bohu.-Skutky 10,1-2

 

Mohli bychom si myslet, že Kornélius byl pro Boha přijatelný tak, jako my, a více se od něho nežádalo. Zde však šlo o něco jiného - potřeboval cosi navíc. Bůh poslal Petra, aby ho vyhledal a řekl mu pravdu o Ježíši Kristovi. Když Kornélius tuto pravdu uslyšel a uvěřil v ní, byl pokřtěn ve jménu Ježíše.

 

Ke spáse potřeboval znát tuto pravdu a reagovat na ni vírou.

 

V 8. kapitole Skutků čteme o etiopském dvořanu. Četl Bibli pečlivě a uctíval Boha v jeruzalémském chrámu. Mohli bychom si myslet, že byl tedy pro Boha přijatelný tak, jako my, a více se od něho nežádalo. Zde však šlo o něco jiného - potřeboval cosi navíc. Bůh vyslal Filipa, aby se s ním setkal při cestě zpět do Etiopie a vysvětlil mu vše o Ježíši Kristu.

 

Tu Filip začal u toho slova Písma a zvěstoval mu Ježíše. Jak pokračovali v cestě, přijeli k místu, kde byla voda. Dvořan řekl: ,,Zdejevoda. Co bráni, abych byl pokřtěn?“ Dal zastavit vůz a oba, Filip i dvořan, sestoupili do vody a Filip jej pokřtil. - Skutky 8,35-38

 

Ke spáse potřeboval znát tuto pravdu a reagovat na ni vírou.

 

Tyto příklady nám ukazují, že lidé nemohou uspokojit sami sebe v otázce hledání víry. Potřebují se ujistit, že jejich víra je založena v Božím slovu a že činí to, co od nich Bůh žádá.

 

Závěry

 

K tomu, abychom tedy nalezli to pravé evangelium, se potřebujeme řídit těmito pokyny:

  • Cti Bibli kvůli sobě -je to Boží slovo pro nás;
  • Čti celou Bibli -jen tak lze spatřit celek;
  • Čti ji s otevřenou myslí a pros Boha, aby nás vedl;
  • Čiň ve shodě s přečteným a vyjádři tím svou víru v Boha.

Ať nám Bůh pomáhá při tomto našem úsilí.

 

PROC_JE_TOLIK_CIRKVI_CBMR.pdf

 

-------

http://www.bratrivkristu.org

http://www.cbm.org.uk/cbm.htm

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...